رفتن به محتوای اصلی
x

استفاده از ماسک در اماکن سربسته ضروریست، هُشدارها را جدی بگیرید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: استفاده از ماسک در اماکن سربسته و دارای تجمع حتی در شهرهای آبی و کم‌خطر کرونایی نیز همچنان ضروریست و از مردم می‌خواهیم تا این هُشدارها را جدی بگیرند.

دکتر پژمان عقدک، روز یکشنبه 22 خردادماه در گفت و گویی افزود: بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، هم‌اکنون بیشتر شهرستان‌های کشور و استان در وضعیت آبی(کم خطر) کرونایی قرار دارند اما مساله مهم این است که هنوز ویروس کرونا در جامعه وجود دارد و مردم باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی و زدن ماسک را بویژه در محیط های شلوغ و سربسته رعایت کنند.

وی با بیان اینکه هنوز هیچ ابلاغیه‌ای از ستاد ملی مقابله با کرونا درباره منتفی شدن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی صادر نشده است، اظهار داشت: هنوز ارائه خدمات در برخی از فرایندهای اداری منوط به تزریق ۲ دز واکسن کرونا بوده و در اداره‌ها و اماکن عمومی و سربسته استفاده از ماسک الزامی است و اگر فردی رعایت نمی‌کند باید به او تذکر داد.

دکتر عقدک با اشاره به اینکه برخی از موارد مانند اعزام به سفر حج تمتع نیز منوط به تزریق سه دُز واکسن کروناست، اضافه کرد: اگر وضعیت کرونایی برخی شهرها آبی و کم‌خطر می‌شود مفهومش این نیست که مردم می‌توانند بدون ماسک به محیط‌های سربسته و شلوغ بیایند و هیچیک از شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند زیرا هنوز خطر ابتلا به این بیماری وجود دارد.

وی با بیان اینکه هنوز حدود ۶۰۰ هزار نفر در استان اصفهان حتی یک دُز واکسن کرونا را هم دریافت نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: هنوز ۶۱ درصد از جمعیت واجد شرایط در کشور دُز سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده اند و ضعف سیستم ایمنی در کشور وجود دارد و از طرفی بسیاری از افراد نیز شیوه‌نامه‌های بهداشتی را بطور کامل رعایت نمی‌کنند بنابراین اگر موج جدیدی از ابتلا به کرونا در برخی نقاط دنیا اتفاق بیفتد ممکن است به کشورمان نیز برسد.

وی با اشاره به آخرین آمار کرونا در استان اصفهان گفت: روند ابتلا، بستری و مرگ و میر همچنان نزولی و رو به بهبود است و در آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ نیز تعداد شهرستان‌های آبی افزایش یافت و فقط هشت شهرستان استان در وضعیت زرد قرار دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: احتمال اینکه در هفته‌های آینده همه شهرستان‌های استان در وضعیت آبی قرار بگیرند وجود دارد بشرط اینکه مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و واکسیناسیون خود را کامل کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در هفته گذشته مورد مشکوکی در باره "آبله میمون" در استان اصفهان نداشتیم.