رفتن به محتوای اصلی
x

سخنگوی دانشگاه: سرایت پذیری اومیکرون چهار برابر بیشتر است/ لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص شیوع گونه اومیکرون و تمهیدات برای کنترل این نوع ازکرونا در جامعه، اظهار کرد: از زمانی که این سویه در کشوری شناسایی شود، به شرط اینکه بر اساس همین سرعتی که اکنون شناسایی شده است حرکت کند، طی یک ماه سویه غالب کشورها می شود و در ایران هم ممکن است این اتفاق طی چهار هفته آینده رخ دهد.

دکتر پژمان عقدک اضافه نمود: گونه اومیکرون متفاوت تر از نوع دلتا نیست و مسلما راه پیشگیری و کنترل این سویه جدید نیز کرونا متفاوت با گونه‌های قبلی نیست و همچنان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون توصیه پزشکان است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: به افرادی که تاکنون به هر دلیل برای دریافت واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند توصیه می‌شود برای حفظ سلامت خود و افراد جامعه هر چه زودتر نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند؛ همچنین افرادی که دز اول واکسن کرونا را دریافت کردند، لازم است نسبت به تزریق دز دوم و سپس دز سوم در مراحل بعدی اقدام کنند، رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی نیز برای شهروندان ضروری است.

عقدک تصریح کرد: با توجه به اینکه رنگ بندی کرونایی استان به سمت رنگ آبی رفته است، مردم احساس می کنند وضعیت استان اصفهان در شرایط خوبی قرار دارد، اما در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا تمایل خانواده ها به دورهمی، خطر شکنندگی این شرایط احساس می‌شود.

تفاوت سویه اومیکرون نسبت به سویه های قبلی کرونا
دکتر عقدک تصریح کرد: سرایت‌پذیری سویه جدید بین 4 تا 5 برابر بیشتر از گونه دلتاست اگر خانواده ها پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و عادی انگاری صورت بگیرد احتمال دارد دچار چالش شویم و به سمت پیک ششم کرونا پیش برویم، از همشهریان درخواست داریم برای انجام واکسیناسیون اقدام کرده و رعایت پروتکل های بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

سخنگوی دانشگاه  با اشاره به تفاوت گونه جدید کرونا با گونه‌های قبلی، اظهار داشت: تنها تفاوت نوع جدید سرعت انتقال و سرایت‌پذیری بالاست و به نظر می‌رسد تا پایان سال میلادی بیشتر کشورهای دنیا دچار این سویه جدید بشوند.

وی ادامه داد: از زمانی که در کشوری گونه ای جدید شناسایی می‌شود ظرف یک ماه تبدیل به سویه قالب در کشور می‌شود بنابراین این اتفاق ممکن است برای ما تا یک ماه آینده یا حتی کمتر بیفتد و تنها راه، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون است.