رفتن به محتوای اصلی
x

سخنگوی دانشگاه: کاهش 75 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان با واکسیناسیون

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با مقایسه آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا درهفته های پایانی تابستان با پاییز امسال در استان اصفهان گفت: مقایسه آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا نشان می دهد این شاخص از میانگین 40 نفر در روزبه کمتر از 10 نفر رسیده است، درحالی که در این سه ماه میزان پوشش واکسیناسیون نیز از حدود 20 به بالای 80 درصد رسیده است و از طرفی در سیر نزولی پیک پنجم کرونا قرار گرفتیم.

دکتر پژمان عقدک با بیان اینکه تعداد مرگ ومیر ناشی از کرونا در 2 هفته گذشته در استان اصفهان بین پنج تا 10 نفر بود، اظهار داشت: در برخی روزها تفاوتی بین آمار استانی و کشوری وجود داشت که دلیل آن نحوه ثبت و گزارش اطلاعات است.

وی با اشاره به اینکه برای قطعی شدن مرگ ناشی از کرونا ممکن است یک تا 2 روز زمان نیاز باشد، توضیح داد: ممکن است در روزی مرگ ومیر کرونا داشته باشیم اما در این روز اطلاعات آن ثبت نشود و روز بعد گزارش شود به همین دلیل از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خواستیم تا گزارش های مرگ ومیر کرونا چه قطعی و چه مشکوک را در همان روز وقوع، اعلام کنند.

دکترعقدک با بیان اینکه این اتفاق درباره آمار واکسیناسیون کرونا هم افتاده است، ادامه داد: در برخی موارد افراد ساکن اصفهان دُز اول یا دوم واکسن خود را در استان دیگری دریافت کردند و یا برعکس بطوریکه افراد ساکن استان های دیگر، یکی از نوبت های واکسن خود را در اصفهان دریافت کردند و به دلیل اینکه آمار درنهایت در استانی که فرد در آن ساکن است ثبت نهایی می شود، ممکن است در برخی روزها به تفاوت آماری منجر شود.

سخنگوی دانشگاه با بیان اینکه واکسیناسیون اتباع خارجی ازجمله افغان ها نیز در این زمینه مؤثر است، خاطرنشان کرد: ما حدود 300 هزار نفر اتباع خارجی ساکن در استان اصفهان داریم اما نکته مهم این است که همه افرادی که در یک جامعه یا منطقه زندگی می کنند علیه ویروس کرونا واکسینه شوند تا ایمنی جمعی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: سامانه ثبت اطلاعات واکسیناسیون نیز در چند روز اخیر با مشکلات فنی مواجه شده بود و در برخی مواقع، اطلاعات افراد واکسینه شده به صورت دستی وارد می شد.

دکتر عقدک بابیان اینکه در زمان حاضر حدود 370 بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند، هم اکنون حدود 65 بیماردر بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند، در حالی که تعداد بیماران مراقبت های ویژه در تابستان امسال به بیش از 250 نفر هم رسیده بود.

وی به آبی شدن بیشتر شهرستان ها و همچنین پوشش بالای واکسیناسیون و کاهش بیماران کرونایی در بیمارستان ها در زمان حاضر اشاره نمود و اضافه کرد:فعلا در وضعیت خوبی بسر می بریم، ولی این موضوع نباید به ساده انگاری یا عادی انگاری در بین مردم منجر شود،و همچنان بر تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی تأکید می شود.

دکتر عقدک به وضعیت قرمز اصفهان از هفتم تا 17  فروردین امسال اشاره نمود و تصریح کرد: اولین روزهای سال جاری، وضعیت اصفهان از آبی و زرد به قرمز رسید که دورهمی ایام عید یکی از دلایل عمده آن بود، ما نگران این هستیم که در صورت بی توجهی مردم مجدد دچار این وضعیت شویم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی سویه جدید ویروس کرونا (امیکرون) در کشور را تایید و افزود: سرعت انتشار این ویروس بسیار زیاد است و اگر بین مردم عادی انگاری اتفاق بیفتد بازهم دچار شرایط قرمز و بسیار شدید همه گیری کرونا خواهیم شد.

دکتر عقدک با تأکید بر اینکه پوشش واکسیناسیون زمانی حداکثر اثربخشی را دارد که افراد باهم و در زمان نزدیک به هم واکسن بزنند، گفت: از مردم می خواهیم که هرچه زودتر نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند و در کنار آن شیوه نامه های بهداشتی یعنی استفاده از ماسک، بهداشت فردی، تهویه مناسب و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی بابیان اینکه میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی درمجموع به 40 تا 50 درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: در موردی دریکی از شهرستان ها، اعضای یک خانواده در باغی از یک قلیان استفاده کرده بودند که به ابتلای حدود 20 نفر آن ها به کرونا منجر شد، بنابراین از مردم می خواهیم که هرچه بیشتر رعایت شیوه نامه های بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

گفتنی است در زمان حاضر همه شهرستان های استان اصفهان به جز نطنز در وضعیت آبی (کم خطر) همه گیری کووید-19 بسر می برند.

میزان پوشش واکسیناسیون نوبت اول دراین استان به 85 درصد رسیده است.