رفتن به محتوای اصلی
x

افزایش مجدد آمار کرونا در اصفهان/در محیط‌های شلوغ ماسک بزنید

آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان اصفهان در یک هفته اخیر مجدد روند صعودی به خود گرفت و پزشکان تاکید دارند که با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش ترددها، در محیط های شلوغ از ماسک استفاده شود.

شمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان اصفهان از اواخر بهمن امسال روند صعودی به خود گرفته است بطوریکه در هفته نخست اسفند حدود ۲ برابر شد و به ۸۰ نفر رسید.

به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، این روند در کشور هم اتفاق افتاده و تعداد افراد مبتلا و علامت دار کووید-۱۹ و میزان مراجعه به مراکز درمانی خصوصی و دولتی، مقداری افزایش یافته است.

دکتر پژمان عقدک روز دوشنبه 8 اسفندماه اظهار داشت: نسبت آزمایش‌های مثبت کرونا نیز در استان اصفهان افزایش یافته و به نزدیک ۳۰ درصد رسیده است درحالیکه یک ماه قبل حدود پنج درصد بود.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش آمار در این روزها می تواند شلوغی های قبل از ایام عید نوروز باشد، خاطرنشان کرد: پیش بینی ها این بود که افزایش آمار در یک ماه قبل اتفاق بیفتد اما با وقفه و فاصله سه تا چهار هفته ای این تغییرات اتفاق افتاد و میزان بستری اکنون ۲ برابر شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه درباره برخی مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر شیوع ویروس جدید در استان، تاکید کرد: سویه غالب کرونا در اصفهان در زمان حاضر همان اُمیکرون است و مردم باید بدانند که تنها منبع رسمی برای اطلاع رسانی در این زمینه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است.

دکتر عقدک با بیان اینکه این روزها بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی در جامعه در جریان است و دچار فراز و فرود می شود، اضافه کرد: محور کار ما در زمان حاضر، کروناست و اگر ویروس یا بیماری دیگری بیاید پس از بررسی، شناسایی و تشخیص درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سرعت سرایت پذیری کرونا در این موج مانند موارد قبلی نیست که ناگهان به  پیک برسد، خاطرنشان کرد: این ویروس از نظر شدت بیماری مردم را چندان گرفتار نمی کند به همین دلیل آمار بستری های بخش مراقبت ویژه (ICU)  افزایش چندانی نیافته و کمتر از ۱۵ نفر است.

دکتر عقدک ادامه داد: بیمارانی که این روزها به مراکز درمانی مراجعه می کنند بیشتر دارای علائمی مانند تنفسی (عطسه، سرفه، آبریزش بینی و گلودرد)، علائم متفرقه ای مانند سردرد، بدن درد و کمر درد و گاهی مشکلات گوارشی هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در چند روز اخیر گزارشی از موج جدید آنفلوآنزا نداشتیم، گفت: توصیه های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مردم، رعایت شیوه نامه های بهداشتی مربوط به کروناست، یعنی افراد علامت دار و مبتلا از منزل بیرون نروند، در محیط های شلوغ و تجمعی تا جای ممکن حضور نیابند و اگر ناچار به رفتن هستند از ماسک استفاده نموده، تهویه هوا و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و هرگاه به خانه می آیند دستان خود را بشویند.

به گفته وی، بیمارانی که این روزها با علائم کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند خدمات مراقبتی معمول را دریافت می کنند، اما اگر دارای بیماری زمینه ای یا شرایط حاد باشند برای آنها آزمایش کرونا تجویز می شود تا تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند.