رفتن به محتوای اصلی
x

در استان اصفهان؛ روزانه ۱۱ هزار نفر دوز سوم واکسن کرونا تزریق می‌کنند

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان از مراجعه روزانه ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا خبر داد.

دکتر رضا فدایی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه بعد از تزریق دو دوز واکسن کرونا و بعد از گذشت سه تا شش ماه مقدار آنتی‌بادی‌های بدن مجدداً پایین می‌آید، اظهار کرد: دوز سوم واکسن کرونا باید به فاصله سه ماه بعد از دوز دوم تزریق شود تا دوباره خاطره ایمنی در بدن زنده شود.

وی گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا هر بار دچار جهش‌های جدیدی خواهد شد و گونه‌های جدید ویروس شایع می‌شود، باید حتماً دوز سوم واکسن کرونا تزریق شود.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان بابیان اینکه در حال حاضر همه افراد ۱۸ سال به بالا که دو دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند باید دوز سوم را هم دریافت کنند، افزود: معمولاً دوز سوم باید همان واکسنی باشد که دو دوز قبلی تزریق شده است، به‌جز واکسن اسپوتنیک که دوز سوم خودش را نمی‌توان تزریق کرد و باید حتماً واکسن دیگری زد. برای دوز سوم می‌توان واکسنی به‌غیراز دو دوز اول تزریق کرد، اما ترجیح این است که دوز سوم از همان برند دو دوز قبلی باشد.

وی خاطرنشان کرد: تا آخر شهریورماه ۸۰۰ هزار نفر در استان دو دوز واکسن کرونا تزریق کردند و الان وقت دریافت دوز سوم واکسن آن‌ها است. از این تعداد تاکنون حدود ۳۵۰ هزار نفر برای تزریق دوز سوم مراجعه کرده‌اند، درحالی‌که باید به ۸۰۰ هزار نفر برسیم.

دکتر فدایی با اشاره به اینکه به‌مرور کسانی که در اوایل پاییز دو دوز واکسن کرونا را تزریق کردند، به این آمار اضافه می‌شوند، افزود: در حال حاضر روزانه حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا مراجعه می‌کنند که امیدواریم تعداد مراجعان بیشتر شود.

وی با تأکید بر اینکه مشکلی از نظر تأمین واکسن نداریم و همه انواع واکسن‌ها در مراکز واکسیناسیون تزریق می‌شود، خاطرنشان کرد: تزریق واکسن به زیر سن ۱۲ سال بستگی به تصمیم ملی دارد که فعلاً تصمیمی برای تزریق واکسن به این گروه سنی گرفته نشده و ما هم تابع دستورات کشور هستیم.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان از افرادی که تاکنون اصلاً واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند و یا یک دوز واکسن تزریق کرده و برای دریافت دوز دوم مراجعه نکرده‌اند درخواست کرد هرچه زودتر برای واکسیناسیون اقدام کنند تا از این بیماری خطرناک در امان بمانند.

وی تأکید کرد: هنوز بیماری کووید۱۹ در جامعه شیوع دار و تعداد بیماران مبتلا کم نیست، بنابراین هنوز وضعیت عادی نشده و لازم است افراد برای واکسینه شدن در برابر بیماری اقدام کنند.